Prof. Dr. Bekir Karasu cinayeti: 3 kişi tutuklandı

Eskişehir’de kayıp olarak aranırken, Porsuk Çayı’nda elleri bağlı şekilde cesedi bulunan Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde (ESTÜ) görevli öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Karasu’nun ölümüne ilişkin gözaltına alınan 5 şüpheliden 3’ü tutuklandı. Katil zanlısı olduğu iddia edilen ve Adana’da yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan 2 İranlı şüphelinin ise cinayeti kabul etmeyerek birbirlerini suçladıkları öğrenildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bekir Karasu, 27 Haziran’da evinden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailesi ve yakınları çevrede yaptığı aramalarda Karasu’ya ulaşamayınca Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu.

Polisin yaptığı araştırmada, Karasu’ya ait aracın son olarak Odunpazarı ilçesine bağlı Büyükdere Mahallesi’ndeki Nabi Avcı Bulvarı’ndan geçiş yaptığı belirlendi.

Eskişehir Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekiplerince yapılan MOBESE ve güvenlik kamerası incelemesinde Karasu’nun aracına kaybolduğu gün, 6 yıldır Eskişehir’de oturan İranlı Majid S. ve Hojjat S.’nin bindiği daha sonra ise şüphelilerin Adana’ya kaçtıkları tespit edildi.

2 şüpheli de yurt dışına çıkış hazırladığı yaptığı sırada yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelileri Adana’ya getirdiği ve kaçışında yardım ettiği öne sürülen 2 kişi Adana’da, cinayetle ilgisi olabileceği değerlendirilen 1 şüpheli de Eskişehir’de gözaltına alındı.

DHA’nın haberine göre, ifadeleri alınan ve katil zanlısı olduğu düşünülen İranlı şüpheliler cinayet suçlamasını birbirinin üzerine atarken, Prof. Dr. Bekir Karasu’yu Odunpazarı ilçesine bağlı kırsal Karacaşehir Mahallesi’nden geçen Porsuk Çayı’nda attıklarını itiraf ettiler. Polisin, Karasu’nun cesedini bu bilgiler ışığında bulduğu ortaya çıktı.

Emniyette işlemleri tamamlanan 5 şüpheli bugün adliyeye götürüldü. Gazetecilerin görüntü almaması için adliyenin garajından içeri alınan 5 şüpheli, savcılık ifadelerinin ardından “kasten öldürme”, “gasp”, “suçluyu kayırma” suçlarından tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlikte ifade veren 5 şüpheliden katil zanlısı olduğu değerlendirilen Majid S. ve Hojjat S. ile onlara kaçışında yardım ettiği iddia edilen Gökhan E. tutuklandı. Diğer 2 şüpheli ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x