Türkiye Gana’da en büyük ikinci yabancı yatırımcı oldu

2023 yılında Türkiye, Batı Afrika ülkesi Gana’da Çin’in ardından en büyük ikinci yabancı yatırımcı olarak öne çıktı. Gana Yatırım Teşvik Merkezi’nin (GIPC) yayımladığı rapora göre, Gana’daki doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıl 649,5 milyon dolara ulaştı. Ancak bu rakam, 2022 yılına göre %55’lik bir düşüşü işaret ediyor.

YATIRIMLARIN DAĞILIMI

Çin: 211,89 milyon dolar (31 proje)

Türkiye: 173,27 milyon dolar (4 proje)

Hindistan: 77,93 milyon dolar

Bu veriler, Türkiye’nin projeler açısından Çin’den daha az sayıda olmasına rağmen, yatırımlarının önemli ve stratejik olduğunu gösteriyor.

KÜRESEL BAĞLAM

Bu eğilim, son yirmi yıldır birçok ülkenin milyarlarca dolarlık yatırımları Afrika’ya yönlendirdiği daha geniş bir hareketin parçası. Economist Intelligence Unit’e göre, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Afrika’ya yaptığı yatırımlar 2022’de 60 milyar dolar, 2023’te ise 53 milyar dolar ile rekor seviyelere ulaştı.

BÖLGESEL GÖRÜNÜM VE DİNAMİKLER

2023 yılında Çinli şirketler Afrika’ya 35,5 milyar dolar değerinde doğrudan yabancı yatırım açıkladı. Karşılaştırıldığında:

Batı Avrupa şirketleri: 38 milyar dolar

Amerikan şirketleri: 10 milyar dolar

Bu rakamlar, Afrika’nın ekonomik potansiyeline olan ilgiyi ve özellikle altyapı, enerji ve doğal kaynaklar gibi sektörlerdeki fırsatları vurguluyor.

GELECEKTEKİ ETKİLER

GIPC’nin raporu, yabancı yatırımların Gana’nın ekonomik gelişimi için önemini ve Afrika kıtasında uluslararası yatırımcılar arasındaki rekabetin arttığını vurguluyor. Özellikle Türkiye ve Çin’in güçlü taahhütleri, ekonomik etkilerini artırma stratejilerini ortaya koyuyor ve Afrika kıtasının küresel güçler için stratejik önemini gözler önüne seriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x